Zdrowy tryb życia

0
1807
Zdrowy tryb życia

W obecnych czasach zdrowie jest modne. Teraz praktycznie każdy zwraca uwagę na to co je, na to ile ma ruchu i czy jego BMI jest w normie. Mnie osobiście bardzo cieszy takie podejście, ponieważ uważam, że warto jest dbać o siebie, oczywiście w granicach rozsądku, nie popadajmy w obsesję!
Kupując produkty w sklepie czytamy etykietki, interesujemy się składami i oczywiście unikamy chemicznych dodatków do jedzenia, konserwantów i innych. Teraz praktycznie każdy większy supermarket ma stoisko, na którym można kupić eko jedzenie. Jest to taki dział, gdzie produkcja tego pożywienia w całości została wykonana metodami ekologicznymi, co oczywiście podnosi jakość produktów oraz ich cenę.
Eko jedzenie zazwyczaj kojarzy nam się z uprawą roślin. Ale tak naprawdę na czym to polega? Ekologiczna uprawa polega na tradycyjnym hodowaniu takich roślin, bez stosowania chemicznych nawozów, w grę wchodzą tylko i wyłącznie naturalne nawozy, takie jak kompost lub obornik. Uprawa powinna być prowadzona ze stosowaniem płodozmianu, dzięki czemu ziemia nie wyjałowi się.
Eko jedzenie to nie tylko rośliny, ale mowa tutaj też o mięsie czy jajkach, a także innych produktach pochodzenia zwierzęcego, takich jak sery lub mleko. Kupując mięso z napisem „eko jedzenie” mamy pewność, że zwierzęta, z których powstało to mięso były z tak zwanego wolnego wybiegu. To znaczy, że nie były pozamykane w ciasnych klatkach i hodowane w taki sposób, żeby jak najszybciej urosły i poszły do uboju. Zwierzęta takie są karmione naturalnymi paszami i nie wolno podawać im żadnych hormonów przyspieszających ich wzrost. Hodowane są one w tradycyjnych oborach lub kurnikach, co znacznie poprawia ich komfort życia.
Niestety pojęcia „eko jedzenie” i „zdrowa żywność” to często nie jest to samo. Pojęcie zdrowej żywności nie jest w żaden sposób uregulowane prawnie, dlatego każda firma może tak oznaczyć swoje produkty. Jest to chwyt marketingowy. Ludzie niestety często się na to łapią, bo myślą, że jak zobaczą etykietkę, to na pewno jedzenie pochodzi z ekologicznej fermy.
Chcąc dostać eko jedzenie możemy udać się do specjalnych sklepów ze zdrową żywnością. Można tam dostać produkty, które ciężko jest dostać w zwykłych sklepach, nawet na ekologicznych stoiskach. Niestety to, że udamy się do takiego sklepu, wcale nie jest gwarancją, że wszystkie dostępne tam produkty są ekologiczne. Należy zachować zdrowy rozsądek i czytać etykiety znajdujące się na opakowaniach. Na takiej etykiecie powinien widnieć zielony listek – jest to gwarancja tego, że jest to eko jedzenie.
W ostatnim czasie bardzo modne stały się ekologiczne bary, które serwują jedzenie o najwyższej jakości, produkowanej tylko i wyłącznie metodami naturalnymi. Praktycznie w każdym, większym mieście w Polsce taki lokal się znajduje.
Ja jestem zdania, że we wszystkim należy zachować zdrowy rozsądek. Nie należy tracić głowy dla zdrowego trybu życia. Uważam, że każdy powinien znaleźć swój balans między eko jedzeniem, a tym zwykłym. Wiadomo przecież, że nie zawsze możemy zakupić coś eko, a pamiętajmy o tym, że teraz są tak rygorystyczne przepisy, że nawet jeżeli coś nie pochodzi z naturalnej fermy to i tak może być dobrej jakości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here