Częste problemy ze wzrokiem u osób starszych

0
779
Częste problemy ze wzrokiem u osób starszych

Starzenie się to naturalny oraz nieodwracalny proces. Wraz z wiekiem zmniejsza się aktywność komórek oraz ich zdolność do regeneracji. Może to być przyczyną wielu chorób oraz poważnych problemów ze wzrokiem. Gdy z roku na rok nasz wzrok się pogarsza, warto skontaktować się ze specjalistą i zdiagnozować przyczynę krótkowzroczności.

Czym charakteryzuje się krótkowzroczność?

Z krótkowzrocznością mamy do czynienia wówczas, gdy, moc optyczna wynikająca z kształtu rogówki jest zbyt duża w stosunku do długości gałki ocznej. W rezultacie tego obraz tworzony na siatkówce jest rozmyty.

Długie wpatrywanie się w znajdujące się blisko obiekty, a więc czytanie, pisanie oraz korzystanie z tabletu czy komputera w dużym stopniu zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia krótkowzroczności.

Każdy krótkowidz ma utrudnia ostre widzenie obiektów znajdujących się w oddali. Utrudnia mu to prowadzenie samochodu, uprawianie sportu oraz rozpoznawanie oddalonych od przedmiotów.

Krótkowidz może narzekać na bóle głowy oraz zmęczenie. Ponadto mogą go boleć oczy. Niezwykle ważne jest, aby zareagować na czas i wybrać się do specjalisty. Okulista po wykonaniu badania wzroku zleci odpowiednie okulary korekcyjne bądź soczewki kontaktowe. Sprawdzonym wyborem są soczewki oferowane na stronie acuvue.pl. Produkty te:

– dynamicznie filtrują oraz redukują ekspozycje na ostre, drażniące światło, zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz,

– pomagają filtrować światło niebieskie, którego głównymi emitorami są urządzenia tj. komputer czy telefon,

– zapewniają najwyższy poziom ochrony przed szkodliwym promieniowaniem UV.

Krótkowzroczność – poważny problem starszych osób Osoby w starszym wieku bardzo często borykają się z wieloma poważnymi chorobami. Dotykają je także zaburzenia widzenia. Wśród najczęstszych chorób narządu wzroku, z jakimi mogą borykać się seniorzy, można wymienić: jaskrę, zwyrodnienie plamki żółtej oraz zaćmę.

Niemniej osłabienie widzenia wcale nie musi być powiązane z tymi chorobami. Z wiekiem oczy wraz z całym organizmem starzeją się i w związku z tym tracą swoją moc. Najczęściej skutkuje to problemami orientacji w przestrzeni oraz wolniejszym poruszaniem się. Jeśli pojawią się takie problem, to wówczas warto nakłonić podopiecznego do tego, aby udał się na badanie wzroku. Pełni profesjonalizmu okuliści posiadają odpowiednie podejście do osób w podeszłym wieku i potrafią zbudować relację opartą na zaufaniu oraz zrozumieniu oraz pomóc im w tym, aby mogli lepiej funkcjonować.

Prezbiopia – dolegliwość dotykająca starców

Należy ona do najbardziej charakterystycznych schorzeń wieku starczego. Niestety narażeni są na nią wszyscy seniorzy, bez wyjątków.

To powszechna dolegliwość objawia się stopniową utratą elastyczności soczewki. Z wiekiem staje się ona grubsza oraz bardziej sztywna. W związku z tym chory nie jest w stanie w odpowiedni sposób oceniać odległości obserwowanych przedmiotów oraz szczegółów twarzy oddalonej od niej osoby.

Prezbiopia zwana powszechnie starczowzrocznością powoduje problemy z czytaniem drobnego druku np. w gazecie. Utrudnia ona rozpoznawanie znaków lub cyfr, zatem chorzy nie potrafią prawidłowo odczytać godziny na zegarku.

Pierwsze objawy prezbiopii mogą wystąpić już po 40. roku życia, a z czasem się nasilają. Na wczesnym etapie oznaki starczowzroczności można zauważyć, że dostosowywanie ostrości wzroku zajmuje trochę więcej czasu oraz wymaga znacznie większego wysiłku. Wiele osób obserwuje to przy słabym oświetleniu oraz gdy są zmęczone.

Niestety prezbiopii nie można całkowicie wyleczyć. Można jedynie spowolnić jej postęp. Każda osoba borykająca się z takimi problemami powinna wyposażyć się w okulary z odpowiednimi szkłami. Zazwyczaj stosuje się szkła dwuogniskowe lub trójogniskowe.

Ważne jest, aby po pojawieniu się pierwszych objawów tej dolegliwości skontaktować się ze specjalistą, który przeprowadzi ocenę o wzroku i stwierdzi czy trudności związane z dostosowywaniem ostrości są wynikiem początkowego stadium prezbiopii.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here