Czym się różni styl rustykalny od stylu vintage i retro?

0
839
Czym się różni styl rustykalny od stylu vintage i retro

Dopóki człowiek nie planuje budowy domu lub remontu mieszkania, to nie zastanawia się nad pojęciami różnych stylów aranżacji wnętrz. W sektorze dekoratorów wnętrz rozróżnia się wiele nurtów, między innymi styl rustykalny, vintage, retro. Ich cechą wspólną jest czerpanie inspiracji z przeszłości. Czym się więc różnią?

Różnice w stylu rustykalnym, vintage i retro

Styl rustykalny ma swoje źródło w zamożnej wiejskiej chatce albo tradycyjnym dworku. Meble, dekoracje i całe urządzone wnętrze nawiązuje do ciepłej, przytulnej i swojskiej atmosfery wiejskiej. Styl vintage to styl, który korzeniami dosłownie sięga do lat pięćdziesiątych, sześćdziesiątych oraz siedemdziesiątych poprzedniego stulecia. Jest to styl, który tworzą pojedyncze elementy wyposażenia odkopane z przeszłości, którym nadano tak zwane nowe życie. Styl retro to styl, który tylko czerpie inspiracje z trendów z dawnych lat. Rzeczy w stylu retro to nowe przedmioty, które są podobne do tych z przeszłości.

Cechy charakterystyczne w stylu rustykalnym

Mieszkania w stylu rustykalnym są dosyć ciemne, ale ciepłe i przytulne. Dominują naturalne kolory ziemi, czyli odcienie beżu, żółci, zieleni, brązu. Wnętrza urządzone w klimacie wiejskim udekorowane są często kamieniem,cegłą lub gliną. Taką kolorystykę najczęściej znajdziemy na ścianie w formie ładnej, trwałej tapety (z motywami przyrodniczymi takimi jak drewno, kwiaty, liście, kamienie, cegły) albo odpowiedniego dywanu ze sklepu dywanywitek.pl. Dywany pasujące do tego rodzaju aranżacji, to na przykład:

– tkane na płasko dywany,
wełniane dywany,
– bawełniane dywany,
– patchworkowe dywany
– skórzane dywany.

Meble w stylu rustykalnym to ciężkie, solidne, masywne, drewniane egzemplarze. Często są one dość ciemne, ale przytulne. Nieodzownym elementem w salonie jest miękka sofa z naturalnym obiciem. W łazience w stylu rustykalnym najlepiej zamontować wannę wolnostojącą, umywalkę stojącą, drewniane meble, lustra. W kuchni dominują drewniane, białe meble, ceramiczny zlew oraz dodatki wykonane ze stali nierdzewnej lub miedzi.

Cechy charakterystyczne w stylu vintage

Na styl vintage składa się bardzo bogata gama kolorów. Jest to wyrazisty styl, w którym występują między innymi wzorzyste tapety z intensywnym rudym, turkusem, żółtym, brązem. W styl vintage idealnie wpisze się drewniany parkiet. Na rynku dostępne są specjalnie postarzane dywany z efektami przetarcia. Efekt taki otrzymuje się przez grę świateł oraz tak specjalistyczny dobór kolorów, że dywan wygląda na wypłowiały lub sprany. Żeby dywan vintage pasował do reszty wystroju, to najlepiej jest dopasować go kolorystycznie do ścian. Wielobarwny dywan wełniany, winylowy, poliestrowy we wzory geometryczne lub etniczne, byłby idealnym wyborem do pokoju urządzonego w stylu vintage. Meble w stylu vintage to stare, kultowe egzemplarze, na chromowanych lub drewnianych nóżkach, tapicerowane fotele oraz plastikowe krzesła. Wyróżniają je wyrazisty kolor, geometryczny wzór. Tego rodzaju egzemplarzy nie da się znaleźć w sklepach z nowo wyprodukowanymi meblami. Z tego względu ktoś, kto by chciał mieć nowe egzemplarze mebli wzorowanych na starej modzie, to zdecyduje się na nowe, stylizowane na stare przedmioty. Tylko wtedy łatwo przekroczyć granicę mieszkania urządzonego na styl retro, zamiast vintage. Z drugiej strony, trzeba uważać, żeby nie przytłoczyć pomieszczenia zbyt dużą ilością masywnych, starych mebli. Trafnym wyborem do salonu okaże się kanapa z welurowym obiciem. W łazience w stylu vintage najlepiej prezentuje się wolnostojąca wanna, umywalka wisząca z ozdobnym syfonem odwzorowującym dawną stylistykę. Aby nadać klimatu z dawnych lat idealnie sprawdzi się grzejnik żeberkowy lub ewentualnie rurowy.

Cechy charakterystyczne w stylu retro

Wnętrza z lat, na których wzoruje się styl retro wyróżniały mocne kolory, wzorzyste zasłony i wyraziste tapety. Styl retro jest jednak bardziej stonowany niż styl vintage. Z tego względu mocne wzory i kolory pojawiają się głównie na dodatkach takich jak poduszki, dekoracje ścienne lub dywany. W niektórych mieszkaniach właściciele decydują się na pomalowanie mieszkania na biało, a na jednej ze ścian stosują albo cegłę albo tapetę w roślinne lub geometryczne wzory. Chociaż styl retro nawiązuje do dawnej epoki, to podłoga powinna być zadbana i estetyczna. W salonie, sypialni albo nawet pokoju dziecięcym bardzo dobrym pomysłem będzie drewniany parkiet lub deski podłogowe. Niektórzy decydują się na wykładziny dywanowe w subtelnych kolorach. Jeśli chodzi o łazienkę w stylu retro, to przede wszystkim wyróżnia ją spora przestrzeń, ciężkie meble, lustro w ozdobnej ramie, wolnostojąca wanna oraz bidet.

Styl retro, vintage i rustykalny nawiązują do cenionej i szanowanej przez nas przeszłości. Każdy z nich ma swoje cechy charakterystyczne, które bez problemu pozwalają rozpoznać w jakim stylu urządzone jest dane wnętrze. Trzeba jednak uważać, żeby z powodu zamiłowania do jakiegoś nurtu, nie przesadzić z wystrojem, ponieważ zamiast przytulnego wnętrza, stworzymy mieszkanie na wzór muzeum. A przecież w mieszkaniu mamy czuć się swobodnie i przytulnie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here