Dieta człowieka pierwotnego – co to jest i kogo może zainteresować?

0
1261

Modyfikacja codziennej diety może pomóc nie tylko w odchudzaniu, ale także w poprawie samopoczucia, zwiększeniu sprawności i ograniczeniu ryzyka wielu chorób cywilizacyjnych. Wystarczy wyeliminować z posiłków określone grupy produktów, zmienić proporcje podstawowych składników odżywczych oraz wprowadzić do jadłospisu większą ilość świeżych warzyw i owoców. Doskonałym przykładem takiego sposobu żywienia jest dieta paleo, inaczej nazywana paleolityczną.

Cechy charakterystyczne jadłospisu ludzi pierwotnych

Najważniejszym założeniem diety paleo jest zastąpienie produktów o wysokim stopniu przetworzenia, bogatych w węglowodany, produktami prostymi, których nie poddawano skomplikowanej obróbce, których w diecie współczesnego człowieka jest po prostu za mało. Ludzie epoki kamienia żywili się tym, co oferowała natura. W ich diecie znajdziemy nie tylko mięso, tłuszcze, ryby czy jaja, ale także orzechy, nasiona i różnego rodzaju owoce. Dieta paleo bazuje zatem na produktach o możliwie niskim poziomie przetworzenia, bogatych w białka i tłuszcze, o niższej zawartości węglowodanów. Stosowanie tego typu diety ma pomóc w ograniczeniu ryzyka wystąpienia wielu chorób cywilizacyjnych będących pochodną nie tylko mniejszej aktywności fizycznej, ale i diety bazującej na węglowodanach. Paleo nie jest oczywiście idealnym odwzorowaniem diety ludzi pierwotnych, ale jej uwspółcześnioną wersją dostosowaną na naszych realiów, upodobań i potrzeb.

Jakie są zalety tej diety i kto powinien z niej korzystać?

Największym atutem diety paleo jest wyeliminowanie z codziennego menu produktów wysokoprzetworzonych, w tym przede wszystkim rafinowanych cukrów, a także soli, rafinowanych olejów, produktów mlecznych i zbożowych. Ma to pomóc w ograniczeniu ryzyka rozwoju cukrzycy i wielu innych schorzeń, na które cierpią współcześni, a które praktycznie nie dotyczyły ludzi pierwotnych. Ze względu na dużą ilość mięsa i ryb z diety paleo nie mogą korzystać wegetarianie i weganie. W przypadku pozostałych osób, w tym tych, którym zależy na eliminacji z codziennego jadłospisu produktów o wysokim indeksie glikemicznym, dieta pelo będzie jak najbardziej wskazana. Oczywiście samodzielne przygotowanie tego typu posiłków może być dość trudne, zwłaszcza że wymaga rezygnacji ze stosowania większych ilości soli, cukrów i tłuszczów ratyfikowanych. Dlatego dobrą decyzją może być dieta z dowozem do domu. Pod adresem https://fitnesscatering.com.pl/product-pol-29-Dieta-Paleo.html znajdziesz dokładne informacje na temat tej specyficznej diety, a także zyskasz możliwość jej zamówienia na dowolny czas, na kilka dni, tygodni lub miesięcy.

Samodzielne przygotowanie posiłków a catering

Ze względu na specyficzne wymogi diety paleo samodzielne przygotowanie posiłków zgodnych z jej podstawowymi założeniami jest zdecydowanie bardziej pracochłonne niż standardowych dań typowych dla współczesnej kuchni. W związku z tym osoby, które chcą wypróbować taki sposób żywienia, często decydują się na catering dietetyczny paleo. Tego typu opcja daje możliwość zamówienia diety z dowozem do domu, biura lub pod dowolnie inny wskazany w zamówieniu adres. Dieta składa się z kompletu posiłków na cały dzień, o wybranym poziomie kaloryczności, przygotowanych zgodnie z jej głównymi założeniami. Co ważne, choć są to posiłki pozbawione wielu wysokoprzetworzonych produktów, a także wyrobów mlecznych czy zbożowych, to jednak ze względu na doświadczenie przygotowujących je kucharzy, wciąż są smaczne, oferując klientom mnóstwo nowych doznań kulinarnych. Catering dietetyczny paleo może być dobrą opcją dla osób, które chcą się odchudzić, stosujących profilaktykę przeciw chorobom cywilizacyjnym, starającym się unikać produktów o wysokim indeksie glikemicznym, z laktozą czy glutenem.

Jeśli chcesz jeść zdrowiej i przy okazji zgubić kilka kilogramów, paleo wydaje się doskonałą alternatywą dla typowych diet odchudzających. Oczywiście samodzielne przygotowanie posiłków zgodnych z założeniami diety, zwłaszcza na początku może być dość uciążliwe, ale zawsze można skorzystać z usług cateringu dietetycznego paleo, który pozwoli zamówić tego typu dietę z dowozem do domu, na dowolnie długi czas. W takim wariancie można również określić jej kaloryczność.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here