Śpiworki i otulacze – co będzie lepszym wyborem dla malucha?

0
1681
śpiworek czy otulacz - czym okryć dziecko podczas snu?

Śpiworki i otulacze, są obowiązkowymi elementami wyprawki dla malucha. Są to dodatki, które używane są w pierwszych tygodniach życia malucha. Ich celem jest owinięcie dziecka, w taki sposób, żeby powstał kokon.

Takim sposobem, niemowlę czuje się podobnie, jak w brzuchu u mamy. To wpływa na jego zachowanie, maluch jest spokojniejszy, wyciszony, łatwiej zasypia. Żeby wybrać odpowiedni rodzaj śpiworka i otulacza, należy wziąć pod uwagę kilka kwestii.

Śpiworek dla niemowlaka- jaki wybrać?

W ostatnim czasie śpiworek dla niemowlaka jest coraz bardziej popularny. Rodzice chętnie go wybierają dla malucha. Dlaczego? Ponieważ śpiworek jest bardzo praktyczny, zapewnia znakomitą wygodę i komfort małemu dziecku. Dodatkowo taki śpiworek jest bardzo prosty w utrzymaniu w czystości, wystarczy go wyprać w pralce mechanicznej. A to jest duża zaleta.

Jak wybrać odpowiedni rozmiar śpiworka?

Wybierając śpiworek dla dziecka musimy wybrać odpowiedni rozmiar. Nie można wybrać takiego, który będzie za mały lub za duży. Za mały śpiworek będzie sprawiał, że dziecko będzie za mocno opięte. Z kolei za duży śpiworek, może być niebezpieczny dla dziecka.

W sklepach dostępne są śpiworki dla niemowląt w rozmiarze 0-6 miesięcy oraz dla dzieci, które są trochę starsze – 6-18 miesięcy i 18-36 miesięcy.

Śpiworki i otulacze dla niemowląt

Na co jeszcze zwrócić uwagę podczas wyboru śpiworka? Należy wybierać taki, który jest wykonany z tkanin naturalnych. Takie materiały są najlepiej tolerowane przez maluchy. Dodatkowo należy zwrócić uwagę, żeby śpiworek ma przy rękawkach gumki, dzięki nim nie istnieje ryzyko, że dziecko podczas snu wpadnie do środka śpiworka.

Otulacz dla niemowlaka – czym się różni?

Otulacz niemowlęcy, służy do otulenia malucha. Otulanie polega na tym, że za pomocą cienkiego kocyka lub otulacza owijamy dziecko dookoła. Najważniejsze, żeby zrobić to tak, żeby otulacz przylegał ściśle do skóry, ale powinien krępować ruchów malucha, ani uciskać nadmiernie.

Rodzajów otulaczy obecnie jest wiele. Każdy producent zaleca inną metodę otulania niemowlaka. W sytuacji, że nie mamy specjalnego otulacza i chcemy otulić dziecko kocykiem, należy rozłożyć kocyk, następnie ułożyć malucha w taki sposób, by dolną częścią materiału można było przykryć nóżki, a bocznymi owinąć rączki. Dzięki temu otulone jest wyłącznie ciało.

Otulanie zalecane jest dla dziecki do 3 miesiąca życia. Po tym czasie maluch już przyzwyczai się do otoczenia, będzie czuł się bezpiecznie. Poza tym takie owijanie starszych dzieci, może utrudnić rozwój motoryczny niemowlaka.

Przeczytaj też: http://e-makijaz.pl/skarpetki-niemowlece-ktore-beda-najlepsze/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here