Dyskopatia – problem młodych

0
1413
dyskopatia leczenie

Chociaż z powodu bólu pleców różnego pochodzenia cierpią przede wszystkim osoby w podeszłym wieku i wynika to z naturalnego procesu starzenia się organizmu, to akurat w przypadku dyskopatii, schorzenie tego rodzaju diagnozuje się głównie u pacjentów w przedziale wiekowym od 30 do 50 lat. Wpływ na to mają nie tylko nagłe urazy czy czynniki genetyczne, ale również nieodpowiedni styl życia. Jak zapobiegać dyskopatii? Jakie działania profilaktyczne stają się pomocne, by nie cierpieć z powodu silnego bólu placów? Odpowiedzi znajdziecie poniżej.

Dlaczego dyskopatia diagnozowana jest u młodych?

To właśnie osoby młode najczęściej bagatelizują ból pleców. Ten pojawia się najpierw cyklicznie i nie jest zbyt silny, nie zawsze podejrzewana jest od razu dyskopatia. Leczenie i zwalczanie bólu polega więc na sięganiu po łatwo dostępne środki przeciwbólowe, które niestety tylko zagłuszają problem, a choroba rozwija się dalej. W skrajnych przypadkach boli już tak bardzo, że chory nie może poruszać się i normalnie funkcjonować, ulgę przynosi jedynie pozycja leżąca. Ta z kolei uniemożliwia prowadzenie dotychczasowego trybu życia.

Już na etapie odczuwania lekkiego, ale powtarzającego się bólu pleców zaleca się wizytę u ortopedy. Ten zaleca przede wszystkim rezonans magnetyczny kręgosłupa, który diagnozuje wszelkie, nawet mikro nieprawidłowości, rozpoznaje także dyskopatię.

Winą za pojawianie się dyskopatii u osób młodych obarcza się co najmniej kilka czynników. Głównym jest siedzący styl życia i brak prowadzenia regularnej aktywności ruchowej. Chodzi tutaj o uprawianie sportu – w ramach profilaktyki prozdrowotnej świetnie sprawdza się na przykład pływanie albo ćwiczenia rozciągające, w tym joga.

Ale to nie wszystko. Za pojawianie się dyskopatii odpowiedzialna jest także nadwaga oraz otyłość, niektóre zawody, dla których charakterystyczna jest tylko praca fizyczna i w pozycji stojącej. Pamiętajmy także o niewłaściwej diecie, która działa osłabiająco.

Ważne jest to, by młodzi reagowali na ból pleców natychmiast, a nie dopiero wtedy, gdy jest on już bardzo nieznośny. Dyskopatię udaje się zwalczyć farmakoterapią oraz indywidualnie dobraną rehabilitacją. Tylko w fazie bardzo zaawansowanej konieczna staje się operacja chirurgiczna, ale w wielu przypadkach udaje się jej zapobiec.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here