Jakie produkty powinny się pojawić w zdrowej diecie?

0
1693
Jakie produkty powinny się pojawić w zdrowej diecie?

Chciałbyś zdrowo się odżywiać, ale nie do końca wiesz, jak miałoby to wszystko wyglądać. Przywykłeś do spożywania gotowych dań i prostych produktów, których nie musisz sam przetwarzać i możesz błyskawicznie zaspokoić nimi mały czy większy głód. W pierwszej kolejności pozbądź się ich ze swojej diety. Staraj się ograniczyć spożycie cukru i unikaj słodyczy, pozwalając sobie na nie maksymalnie raz w tygodniu. Zrezygnuj też z opychania się chipsami, paluszkami i krakersami, które zawierają tak wiele soli, iż jest ona w stanie zaspokoić twoje dwudniowe zapotrzebowanie na ten składnik. Nie sięgaj też po gotowe dania i raczej unikaj stołowania się w barach typu fast-food. Zacznij wybierać zdrowe produkty spożywcze, których w sklepach znajdziesz całe mnóstwo!

Po pierwsze – pieczywo. Wbrew pozorom nie musisz z niego całkowicie rezygnować. To fantastyczne źródło węglowodanów, które zapewni ci energię na cały poranek i szybko zaspokoi twój głód. Pieczywo jasne (kajzerki czy chleb tostowy) zastąp po prostu tym ciemnym, wykonanym z pełnego ziarna i urozmaiconym pestkami dyni czy słonecznikiem. Kupując je w sklepie, weź je do ręki i oceń jego wagę. Prawdziwe pieczywo musi być ciężkie, jego aromat powinien być wyczuwalny już z daleka. A co możesz na nim położyć, aby przygotować sobie zdrowe kanapki? Na pewno ser i wędlinę, choć te artykuł zazwyczaj mają kiepską jakość. Kupując je w sklepach, pozyskujesz wyroby imitujące ser i szynki, które nawet nie stały obok mięsa. Za te artykuły musisz niestety zapłacić trochę więcej, jeśli liczysz na ich dobrą jakość. Zawsze wybieraj też sery i szynki na wagę – zazwyczaj są one lepsze od tych pakowanych, bo nie zawierają tak wielu konserwantów.

Klasyczne zdrowe produkty spożywcze staną się podstawą twojego codziennego jadłospisu. Stworzone z nich dania na pewno zaspokoją twój apetyt, ale już nie poradzą sobie z nawodnieniem organizmu. Zadbaj też o to, co pijesz w ciągu dnia. Jeśli wciąż sięgasz regularnie po słodzone gazowane napoje, musisz raz na zawsze je od siebie odstawić. Nie znajdziesz w nich niczego dobrego – wyłącznie ogromną ilość uzależniającego cukru, sporo barwników i sztucznych aromatów, a także konserwanty, dzięki którym twój wspaniały soczek może stać na półce nawet przez kilka czy kilkanaście miesięcy. Co zatem powinieneś pić? Oczywiście wodę. To najlepszy płyn, który wspaniale cię nawodni, nawilży skórę od wewnątrz i doda ci energii. Staraj się spożywać przynajmniej te trzy litry wody dziennie. Jeśli na co dzień jesteś aktywny fizycznie i dużo się ruszasz, zwiększ tą ilość do czterech litrów – pij tyle, ile potrzebuje twój organizm.

Zdrowa dieta nie musi być wcale skomplikowana czy czasochłonna. Staraj się dobierać do niej podstawowe produkty spożywcze, z których stworzysz ciekawe i zróżnicowane dania. Używaj przypraw! Niewielka ilość świeżych ziół skutecznie zastąpi ci sól, a dodatek cynamonu osłodzi każdy placek czy omlet. Zdrowe produkty spożywcze mogą być naprawdę smaczne. Sam postaraj się o tym przekonać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here