Zbrojnik pospolity w Twoim akwarium – garść porad hodowlanych

0
794
Zbrojnik pospolity

W niemal każdym akwarium powinien znaleźć się glonojad – czyli ryba odżywiająca się glonami porastającymi wnętrze zbiornika. Wśród najchętniej wybieranych glonojadów znajduje się zbrojnik pospolity, który może zamieszkać również w Twoim zbiorniku. Poniżej przybliżamy charakterystykę oraz profil hodowlany zbrojników pospolitych. Podpowiadamy jak przygotować akwarium pod kątem ich potrzeb życiowych oraz jakie warunki najlepiej sprzyjają ich hodowli. Udzielamy także porad w zakresie ich żywienia oraz wskazujemy jaki wpływ na ich hodowlę ma nieustanne poszukiwanie pokarmu.

Zbrojniki pospolite – najważniejsze wymagania hodowlane

Zbrojniki odznaczają się charakterystycznym wyglądem. Odmiany pospolite posiadają specyficzne poroże – czyli wąsy otaczające paszczę. Pojawiają się u dorosłych osobników płci męskiej. Typowy przedstawiciel gatunku może urosnąć nawet do 15 cm długości. Jest tym samym dość dużą rybą, jednak mimo to nie wymaga dostępu do szczególnie dużego zbiornika. W zupełności wystarczy akwarium długie na 60 cm. 

Zbrojniki pospolite są rybami terytorialnymi, dlatego zaleca się ich hodowanie pojedynczo. W większych grupach mogą pojawić się zachowania agresywne i bójki – zwłaszcza, gdy samce zaczną wchodzić w okres dojrzewania. 

Typowym behawiorem zbrojników jest kopanie jamek oraz wnęk w podłożu. Ma to duży wpływ na możliwość obsadzenia zbiornika roślinami. Warto wybierać te o stabilnym ukorzenieniu, rezygnując z roślin delikatnych i niewielkich rozmiarów. Poza tym, w zbiorniku mogą znaleźć się ozdoby i akcesoria, takie jak kamienie, korzenie czy statki. Warto też zainwestować w najważniejsze sprzęty, wśród których powinny znaleźć się: grzałka oraz napowietrzacz. Nie można też zapomnieć o filtrze, który możesz kupić w gotowym zestawie: https://www.aquael.pl/produkty/akwarystyka/zestawy-akwariowe/.

Hodowla i żywienie zbrojników pospolitych

Zbrojniki są prawdziwymi żarłokami. Od ilości przyswojonego pożywienia zależeć będzie ich wielkość. Dlatego pochłaniają dosłownie wszystko, co pojawi się na ich drodze. Oprócz glonów będą to także karmy suszone, tabletki, pokarm świeży. Lubią pod tym względem przeczesywać zarówno dno zbiornika, jak i powierzchnię wszystkich umieszczonych w nim sprzętów i ozdób. Zbrojniki nie przepadają za towarzystwem tych odmian ryb, z którymi będą musiały konkurować o pokarm. Wymienić można kiryski, sumy, kiryśniki. 

By zachować zbrojniki w dobrym stanie i kondycji warto zadbać o warunki panujące w akwarium. Polecamy utrzymywać temperaturę wody na stałym poziomie 24 stopni. Woda powinna być czysta, choć nie musi być klarowna. Zbrojniki najlepiej czują się w wodzie o odczynie ph 6,0. 

Warto też wspomnieć, że zbrojniki utrzymywane w odpowiednich warunkach dość szybko mogą zacząć się rozmnażać. Często dochodzi do tego samodzielnie, bez ingerencji hodowcy. Na szczęście, zbrojniki są rybami opiekuńczymi, które troszczą się o swój narybek i pilnują ikry przed agresorami. O wiele trudniejsze w hodowli i rozmnażaniu są inne odmiany zbrojników – na przykład złote, brązowe, weloniaste.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here